11:28 PM Το μπαλόνι. |
Α. Το μέτρο της δύναμης F2 που ασκεί το υγρό στον πάτο του δοχείου θα είναι α. F1 > F2 β. F1 = F2 γ. F1 < F2 Να αιτιολογήσετε την απάντηση σας Β. Ξεκινώντας από όγκο περίπου μηδέν και φουσκώνοντας αργά το μπαλόνι κάνουμε την γραφική παράσταση της πίεσης που έχει το υγρό σε σημείο βάθους y σε συνάρτηση με την ακτίνα του μπαλονιού μέχρι αυτό να αποκτήσει όγκο V. Η σωστή γραφική παράσταση είναι η:
|
|
Total comments: 0 | |