Στο διπλανό σχήμα βλέπουμε ένα μανόμετρο υδραργύρου τύπου U. Αρχικά ο υδράργυρος πυκνότητας ρ ηρεμεί με τα δύο του σκέλη να απέχουν κατακόρυφη απόσταση h1. Θερμαίνουμε το αέριο και το διατηρούμε κατόπιν σε σταθερή θερμοκρασία. Όταν ο υδράργυρος ηρεμήσει παρατηρούμε ότι τα δύο του σκέλη διαφέρουν κατακόρυφα κατά h2. Η μεταβολή Δp της πίεσης που ασκεί το αέριο στο υγρό μετά και πριν την θέρμανση (Δp = p2 – p1) είναι ίση με:
α. Δp = ρg(h2 + h1)
β. Δp = ρg(h2 – h1)
γ. Δp = ρg(h2 + h1)/2
![](http://bdoukatzis.ucoz.net/pathse_me.png) |