0:31 AM Οι Βάσεις και η Βασούλα. |
Θεωρούμε το βάρος του δοχείου αμελητέο σε σχέση με το βάρος του υγρού. Α. Η δύναμη F1 που δέχεται από το υγρό, η ορθογώνια επιφάνεια με οριζόντια πλευρά την ΒΓ και F2 η δύναμη που δέχεται από το υγρό ο πυθμένας, τα μέτρα τους ικανοποιούν τη σχέση. α. F2 = 3F1 β. F2 = 4F1 γ. F2 = 6F1 Να επιλέξετε την σωστή αιτιολογώντας την απάντηση σας. Β. Έστω w το μέτρο του συνολικού βάρους του υγρού. Για το μέτρο της παραπάνω δύναμης F1 ισχύει:
|
|
Total comments: 0 | |