0:30 AM Η τριβή κρατά τη ράβδο. |
α. το συντελεστή τριβής μεταξύ οριζοντίου δαπέδου και σώματος Σ1 β. τη δύναμη που δέχεται η ράβδος από την άρθρωση Στη συνέχεια μετακινούμε το σώμα Σ1 πάνω στο οριζόντιο δάπεδο έτσι ώστε η ράβδος τώρα να ισορροπεί σε μία νέα θέση την οποία το νήμα είναι κάθετο στο σημείο Γ. γ. για την παραπάνω θέση ισορροπίας της ράβδου να υπολογίσετε το μέτρο της δύναμης που ασκεί το σώμα Σ1 στο δάπεδο. Δίνεται g = 10 m/s2. |
|
Total comments: 0 | |